Aktualności

O BEZPIECZEŃSTWIE Z PRZEDSZKOLAKAMI I UCZNIAMI

Data publikacji 20.09.2023

Do szkół i przedszkoli na terenie gminy Kłoczew zawitali policjanci z ryckiej komendy. To cykl spotkań w trakcie których mundurowi przekazują uczniom i przedszkolakom ważne informacje dotyczące ich bezpieczeństwa. Tak tym razem było w przedszkolu i szkole w Czernicu. Na zakończenie spotkania najmłodsi otrzymali odblaski. Planowane są dalsze spotkania profilaktycznie w placówkach oświatowych na terenie gminy.

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, szkoły i przedszkola zaczęły organizować spotkania profilaktyczne. Dzielnicowi z ryckiej komendy odwiedzają dzieci, przekazując im informacje dotyczące tego, jak uniknąć zagrożeń i być bezpiecznym.

Wczoraj  funkcjonariusze odwiedzili dzieci z przedszkola i szkoły w Czernicu.  Najpierw w bardzo przystępny dla maluchów sposób, opowiedzieli dzieciom  jak należy zachowywać się w kontaktach z osobami obcymi czy zwierzętami oraz gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia. Nie  zabrakło także czasu na rozmowę o konieczności noszenia elementów odblaskowych. Spotkanie z policjantami było dla maluchów doskonałym sposobem utrwalenia wiedzy na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa i miłym urozmaiceniem codziennych zajęć w przedszkolu.

W dalszej kolejności przeprowadzono  spotkania z uczniami klas 4-8. Podczas prelekcji funkcjonariusze opowiedzieli, czym jest cyberprzemoc oraz  przypomnieli  zasady bezpiecznego poruszania się w sieci.

Cyberprzemoc to przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych.  Najczęściej terminu tego używa się w odniesieniu do przemocy rówieśniczej z użyciem telefonów komórkowych lub Internetu. Specyfika tych komunikatorów  powoduje, że nawet pozornie błahe akty cyberprzemocy stanowią dla ich ofiar poważny problem, z którym często nie potrafią sobie poradzić.  Problem cyberprzemocy w oczywisty sposób dotyczy szkół. W klasie, szatni, czy na boisku dochodzi do aktów przemocy z użyciem telefonów komórkowych lub Internetu. Coraz częściej też „tradycyjne” konflikty rówieśnicze ze szkoły przenoszą się do sieci.

Funkcjonariusze przestawili uczniom, jakie zachowania będą traktowane jako stosowanie cyberprzemocy. Naświetlili także, że zachowanie chuliganów nie jest anonimowe i bezkarne.  Karalność może także wpływać na przyszłość młodych ludzi.

Kolejnym tematem poruszonym na spotkaniu była odpowiedzialność karna nieletnich z tytułu popełniania czynów zabronionych i świadczących o demoralizacji. Policjanci  objaśnili uczniom czym jest czyn karalny, jakie środki w stosunku do nieletnich popełniających czyny karalne stosowane są przez policję i sąd.

Dzieci, zarówno te najmłodsze jak i starsi uczniowie  bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały dużo pytań i wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa. Mundurowi chętnie opowiadali też o swojej służbie prezentując sprzęt oraz pojazdy policyjne.  Na koniec spotkania dzieci otrzymały odblaskowe czapeczki ufundowane przez Wójta Gminy Kłoczew.

aspirant sztabowy  Agnieszka Marchlak

Powrót na górę strony