Aktualności

Odpowiedzialny rodzic, mądre i świadome dziecko – policjanci rozmawiają o bezpieczeństwie

Data publikacji 03.12.2017

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Rykach coraz częściej spotykają się z rodzicami i przedstawiają im najważniejsze zagadnienia dotyczące zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać ich dzieci w swoim codziennym życiu. Prelekcje podczas wizyt w szkołach spotykają się z dużym zainteresowaniem. Funkcjonariusze z jednej strony edukują dzieci i młodzież, z drugiej – uświadamiają rodziców i opiekunów, na jakie niebezpieczeństwa są narażone ich dzieci.

Policjanci spotykali się z rodzicami w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2 w Rykach. Rozpoczęli od zaprezentowania aplikacji „Moja Komenda” oraz „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się do czego służy KMZB i w jaki sposób można nanieść na mapę zagrożenie, które z ich punktu widzenia wymaga zainteresowania i reakcji ze strony Policji. Funkcjonariuszka wskazała również, ile zgłoszeń komenda w Rykach otrzymała od początku jej funkcjonowania oraz jakie są najczęstsze zagrożenia zgłaszana przez mieszkańców przy użyciu tej aplikacji. Spotkanie było również doskonałą okazją, aby przypomnieć o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, w szczególności bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy są narażeni najbardziej na tragiczne skutki wypadków drogowych. W ramach akcji „Odblaskowa Gmina” rozdano elementy odblaskowe, przypominając o odpowiedniej widoczności pieszych. Nie zabrakło informacji dotyczących bezpieczeństwa dzieci i ich odpowiedzialności za popełnianie czynów karalnych i przejawy demoralizacji. Szczególną uwagę poświęcono omówieniu zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania przez dzieci i młodzież z telefonów komórkowych i internetu. Zwrócono się do rodziców z apelem i prośbą, aby poświęcali czas swoim dzieciom, rozmawiali z nimi i w myśl zasady „ufam ale kontroluję” sprawdzali, w jaki sposób spędzają wolny czas. Wspólne działania rodziców, opiekunów, nauczycieli i policjantów z pewnością przyniosą wymierny efekt i uchronią młodzież przed nieprzemyślanymi i ryzykownymi zachowaniami.

  Spotkanie o podobnym charakterze odbyło się również w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rykach. W trakcie wystąpienia funkcjonariuszka przedstawiła najważniejsze kwestie związane z cyberprzemocą oraz procedury postępowania w sytuacji ujawnienia takich aktów. Nie zabrakło również informacji n/t właściwej reakcji i postępowania ze sprawcą przemocy oraz odpowiednich działań pomocowych i ochronnych w stosunku do ofiary.

  Odbywały się również prelekcje skierowane do uczniów. Tematy różne w zależności od wieku odbiorców, jednak zawsze mające jeden cel – utrwalanie właściwych zachowań w różnych sytuacjach oraz przestrzeganie przed niebezpieczeństwem. Policjanci odwiedzili dzieci w Pracowni „Orange” w Rykach i Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2. Omawiane zagadnienia związane z bezpieczeństwem mają im przypominać, co należy robić i czym kierować się w codziennym życiu, aby nic złego ich nie spotkało. O tych ważnych rzeczach będą im też przypominać „bezpieczne gadżety”, które otrzymali w trakcie prelekcji. W związku ze obchodzonym 1 grudnia Światowym Dniem AIDS, również realizowane w ostatnich dniach spotkania profilaktyczne były okazją do zwrócenia uwagi na problem, jaki stanowi zakażenie wirusem HIV, uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym do osób chorych.

K.S.

Powrót na górę strony