Działania „Alkohol i narkotyki” – 381 przebadanych kierowców - Aktualności - KPP Ryki

Aktualności

Działania „Alkohol i narkotyki” – 381 przebadanych kierowców

Data publikacji 09.01.2018

Wczoraj na drogach powiatu ryckiego policjanci z Referatu Ruchu Drogowego po raz kolejny realizowali działania pn. „Alkohol i narkotyki". Celem przedsięwzięcia jest wyeliminowanie z ruchu drogowego kierujących, którzy wsiedli za kierownicę po spożyciu alkoholu lub pod działaniem środków odurzających. Wzmożone kontrole mają też ograniczyć liczbę zdarzeń drogowych, których przyczynami są alkohol i narkotyki.

Wczoraj przez cały dzień funkcjonariusze z ryckiej komendy realizowali działania pn. „Alkohol i narkotyki”. Policjanci prowadzili wzmożone kontrole, których celem było wyeliminowanie z ruchu tych, którzy wsiedli za kierownicę na „podwójnym gazie” lub pod działaniem środków odurzających. Założeniem akcji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a w szczególności zmniejszenie liczby wypadków drogowych. Policjanci przebadali łącznie 381 kierowców. Niestety nie wszyscy byli trzeźwi. Funkcjonariusze zatrzymali 3 nietrzeźwych rowerzystów, przy czym jeden z nich kierował jednośladem pomimo aktualnego zakazu sądowego. O konsekwencjach jazy po alkoholu nie pomyślał również 34-letni mieszkaniec gminy Nowodwór, który w Trzciankach wsiadł za kierownicę seata. Mężczyzna stracił już prawo jazdy. Teraz jego sprawą zajmie się Sąd

Nieodpowiedzialni kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę po zażyciu alkoholu lub środka odurzającego stanowią śmiertelne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Nawet niewielka ilość spożytego alkoholu uniemożliwia bezpieczną jazdę: zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości. Tak samo na organizm wpływają środki odurzające. W takich sytuacjach kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę po alkoholu, czy narkotykach wykazują się ogromną nieodpowiedzialnością. Nawet krótką przejażdżką ryzykują życie innych osób. Również zachowanie nietrzeźwych niechronionych uczestników ruchu drogowego może doprowadzić do tragicznych i nieodwracalnych w skutkach zdarzeń. Dlatego eliminowanie negatywnych zjawisk przez policjantów ma tak ogromny wpływ na bezpieczeństwo.